A fost lansat volumul ”Istoria Târgu Jiului”

Eveniment publicistic de suflet petrecut la Muzeul ”Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu. Oameni implicați au reușit reeditarea volumului ”Istoria Târgu-Jiului”, de Alexandru Ștefulescu, iar vineri după-amiază, în cadru festiv, s-a organizat lansarea acestei cărți fundamentale ale Gorjului.

”În această seară, am fost onorați să găzduim lansarea volumului „Istoria Targu-Jiului”, de Alexandru Ștefulescu, reeditată sub egida Editurii Muzeului Național al Literaturii Române și Asociaţiei Excelsior pentru Excelență în Educație.

Evenimentul s-a bucurat de prezența domnului Luigi Bambulea – cercetător științific la Muzeul Național al Literaturii Române.

Volumul face parte din seria <<Cărți fundamentale ale Gorjului>>, volume reeditate într-un demers susținut de Asociația Excelsior, fondată de Iulian Popescu. Următorul volum reeditat va fi <<Gorjul istoric și pitoresc>>”, au transmis reprezentanții Muzeului Național ”Constantin Brâncuși”.

Sursa: Jienii