„Anotimpul tăcerilor” – expoziția de fotografie semnată de artistul fotograf Ionel Scăunașu va fi vernisată joi, 17 februarie, ora 18,00, la Muzeul Național „Constantin Brâncuși”.
Evenimentul se înscrie în seria de manifestări dedicate Zilei Naționale Constantin Brâncuși, care a debutat la Muzeul Național „Constantin Brâncuși” cu proiectul muzical „Dezleganie” susținut de Sergiu Corbu Boldor și închinat marelui sculptor.
„Anotimpul tăcerilor” aduce pe simezele muzeului peste 60 de lucrări fotografice, care surprind operele ce compun Ansamblul Monumental „Calea Eroilor” de la Târgu Jiu în cele 4 anotimpuri și pe parcursul mai multor ani.
Masa Tăcerii, Poarta Sărutului, Coloana fără Sfârșit, opere atât de familiare târgujienior, sunt prezentate publicului de către artistul fotograf într-o nouă perspectivă, una care ne retrimite către tăcere și meditație.
Vă așteptăm cu drag la vernisaj!