Comunicat de presa – 14-02-2021

În cadrul programului „Colocviile Brâncuși”, organizat în parteneriat cu Consiliul Județean Gorj, Primăria Municipiului Tg. Jiu, Centrul de Cercetare si Promovare „Constantin Brâncuși”, Muzeul Național „Constantin Brâncuși”, găzduiește vernisajul expoziției de grafică – ” Desene în limba română”, de Florin Preda-Dochinoiu, pe 19 februarie, începând cu ora 18:00.

Cvartetul de coarde „Accente” va susține un recital, iar elevii Liceului de Artă „Constantin Brăiloiu” vor pune în scenă un moment artistic intitulat – „Brâncuși – drumul spre devenire”.

Cristian realizează costumele care vor face parte din spectacolul – „Brâncuși – drumul spre devenire”, pus în scena de elevi de la Liceul de Arte „Constantin Brăiloiu” Târgu Jiu, coordonați de actorul Pompiliu Ciochia, cu ocazia Zilei Nationale „Constanrin Brâncuși.

Spectacolul va fi parte integrantă a programului organizat de Muzeul Național” Constantin Brâncuși” și dedicat implinirii a 145 de ani de la nașterea marelui sculptor.