“Istoria Târgu-Jiului” – reeditată

Parcul din incinta Muzeului Național „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu (casa Gănescu), a găzduit, vineri, 2 septembrie 2020, lansarea volumului “Istoria Târgu-Jiului”, de Alexandru Ștefulescu, reeditat sub egida Editurii Muzeului Național al Literaturii Române și susținut de Asociaţia Excelsior pentru Excelență în Educație. La eveniment au participat mai mulți oameni de cultură, reprezentanți ai instituțiilor culturale și de învățământ gorjene.

Volumul, cu un cuvânt-înainte de profesorul Gabriel Sarcină și o postfață a profesorului Alin Mihai Popescu, face parte din colecția ”Cărți fundamentale ale Gorjului”, în care a fost anunțată apariția a încă unei cărți din opera lui Alexandru Ștefulescu.

Sursa: Bibliotell