Lansarea volumului „Gorjul istoric și pitoresc” de Alexandru Ștefulescu – Galerie foto

Vă mulțumim pentru prezența la evenimentul de lansare a volumului „Gorjul istoric și pitoresc” de Alexandru Ștefulescu, reeditat sub egida Editurii Muzeului Literaturii Române în parteneriat cu Asociația Excelsior pentru Excelență în Educație!

Au prezentat: Ioan Cristescu, directorul Muzeului Național al Literaturii Române, Alin Popescu, președintele executiv al Asociației Excelsior pentru Excelență în Educație, Denisa Șuță, manager al Muzeului Național „Constantin Brâncuși”, Valentin Pătrașcu , muzeograf la Secția Istorie a Muzeului Județean „Alexandru Ștefulescu”.

În cadrul evenimentului a fost vernisată o expoziție de fotografie veche, cu imagini din Gorjul descris de marele istoric Ștefulescu, fotografii din colecția domnului Ion Țîrlea.

Totodată, ️Cvartetul cameral „Accente” – Ilie Cealîcu – vioara I, Georgiana Păducel – vioara a II-a, Ilie Cetean – violă, Ovidiu Vezure – violoncel – a susținut un recital extraordinar.