O postare care ne onorează!

Vă mulțumim, domnule secretar de stat!
Liviu Brătescu

Muzeul Național „Constantin Brâncuși” și Liceul de Artă „Constantin Brăiloiu” din Târgu Jiu au inițiat, anul acesta, prima ediție a Concursului Internațional de arte vizuale „Brâncuși văzut în 145 de portrete”.

Competiția s-a desfășurat online și a fost un real succes, fiind înscrise competiție 536 de lucrări, realizate în tehnici diferite: colaj, pictură în ulei, acuarelă, guașă, acrilic, desen în creion, peniță, cărbune, sculptură, precum și tehnică digitală și multimedia.

Portretele reprezentându-l pe marele sculptor Constantin Brâncuși aparțin unor elevi și studenți de la 44 de instituții de învățământ vocațional preuniversitar și universitar din țară și din străinătate, printre țările participante la concurs fiind Serbia, Polonia, Cehia, Armenia, Republica Moldova, Georgia, Belarus, Ucraina.
145 dintre lucrări vor fi incluse într-un album și expuse la sediul Muzeului Național ”Constantin Brâncuși” și sala ”Constantin Brâncuși” a Palatului Parlamentului.

Lucrările înscrise în concurs pot fi văzute pe pagina oficială a concursului: CLICK AICI!