Poem cinematografic „Omagiu lui Brâncuşi, pe Calea Eroilor”

Poemul cinematografic „Omagiu lui Brâncuşi, pe Calea Eroilor” va fi lansat vineri, cu ocazia împlinirii a 145 de ani de la naşterea sculptorului.

Proiectul este iniţiat de Uniunea Ziariştilor Profesionişti din România şi susţinut de Centrul de Cercetare, Documentare şi Promovare „Constantin Brâncuşi”, Primăria şi Consiliul Local Târgu Jiu, Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului” şi Asociaţia „Acasă la Brâncuşi”.

Regia, scenariul şi comentariul aparţin lui Sergiu Cioiu, muzică şi versuri – Alexandru Mandy.

Proiecţia va avea loc la Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” şi va fi urmată de un recital Sergiu Cioiu şi Maia Morgenstern.

De asemenea, tot vineri, Muzeul Naţional „Constantin Brâncuşi” va vernisa, de la ora 18:00, expoziţia de grafică „Desene în limba română” a artistului plastic Florin Preda Dochinoiu.

În sălile muzeului se vor desfăşura, în continuare, momentul artistic „Brâncuşi – drumul spre devenire”, susţinut de elevii Liceului de Arte „Constantin Brăiloiu”, şi recitalul cvartetului „Accente”.

Ziua Brâncuşi se va încheia la Târgu Jiu cu eseul vizual teatral „Sărutul”, concept Horaţiu Mihaiu şi coregrafie Mălina Andrei, interpretat de actorii Teatrului Dramatic „Elvira Godeanu”, începând cu ora 20:00.

Sursa: Agerpres