„Ultimul gram de suflet” – expoziție de grafică

️Vineri, 22 septembrie, ora 17,00, vă invităm la Muzeul Național „Constantin Brâncuși”, la vernisajul expoziției „Ultimul gram de suflet”, expoziție de grafică – in memoriam – Aurelian Iulius Șuță (ȘAI).

Curatorul expoziției este artistul Florin Preda Dochinoiu.

Totodată, va fi lansat volumul „Poeme desenate” semnat de scriitorul Alex Gregora. Cartea este ilustrată cu lucrări semnate ȘAI.

Evenimentul se desfășoară cu sprijinul Asociației Internaționale a Polițiștilor și în parteneriat cu Muzeul Județean „Alexandru Ștefulescu”, Centrul de Cercetare, Documentare și Promovare „Constantin Brâncuși” și Liceul de Arte „Constantin Brăiloiu” .

?️Note biografice:

Aurelian Iulius Șuță ȘAI (1965 – 2020), licențiat în Arte Vizuale al Universității de Vest din Timișoara – Facultatea de Arte Vizuale și Design a fost membru al Uniunii Artiștilor Plasticii, Filiala Craiova și polițist în cadrul Serviciului Criminalistic al IPJ Gorj.

A avut o prestigioasă carieră artistică națională și internațională, îndeos